Съперниците на Америка искат да провокират насилие по време и след президентските избори 

24 октомври 2024 07:09   1407 прочита


Усилията на съперниците на Съединените щати да инициират разделения сред гражданите и да предизвикат недоверие в предстоящите президентски избори започнаха да се засилват, предупреждават висши служители на американското разузнаване. 

Гласът на Америка съобщава, че те показват, че определени страни се обръщат към допълнителни мерки за провокиране на насилие, се казва в разсекретената оценка. 

Документът беше публикуван от кабинета на директора на националното разузнаване две седмици преди гражданите да отидат до урните на 5 ноември. 

„Чуждестранни актьори, особено Русия, Иран и Китай, продължават да прокарват наративи, за да разделят гражданите и да подкопаят доверието им в американската демократична система – в съответствие със собствените си интереси“, се казва в документа на Националната разузнавателна служба. 

Той също така предупреждава, че американските разузнавателни агенции са все по-убедени, че Русия разработва планове за подбуждане към насилие. 

Същото се твърди, когато става въпрос за Иран. 

Притеснения след края на гласуването 
Както беше отбелязано, от особена загриженост е фокусът върху часовете, дните и седмиците след затварянето на избирателните секции, когато държавните и местните служители започват да броят и удостоверяват резултатите. 

„Противниците на САЩ вероятно ще бързат да прокарат фалшиви разкази или да засилят съдържание, което смятат, че ще създаде объркване около вота, като например публикуване на твърдения за изборни нередности“, каза един от служителите на разузнаването, който говори при условие за анонимност. 

Той предположи, че Русия, Иран и Китай могат да видят момент на уязвимост и да го използват, за да подстрекат, засилят протестите или да заплашат - от момента на затваряне на избирателните секции, което може да бъде удължено до 6 януари 2025 г., когато трябва да бъдат обявени резултати от президентските избори. потвърдени от Конгреса. 

„Насилствени протести, водени от чуждестранни граждани, насилие или физически заплахи срещу избори, държавни или местни служители биха могли да поставят под въпрос способността им да удостоверят резултатите и процеса на избирателната колегия. “ Особено ако им е физически възпрепятстван достъпът до съоръженията“. предупреди американският служител. 

Представители на американското разузнаване по-рано предупредиха, че Русия и Иран са се насочили специално към американските гласоподаватели и че тези усилия вероятно ще продължат след деня на изборите на 5 ноември. 

Според тях Русия се опитва да увеличи шансовете на бившия президент и настоящ републикански кандидат Доналд Тръмп. Иран, както се уточнява от друга страна, работи за подкопаване на кандидатурата на Тръмп и засилване на кампанията на кандидата на демократите и вицепрезидент на САЩ Камала Харис. 

Китай, според представители на разузнаването на САЩ, досега не е участвал в президентската надпревара - съсредоточавайки усилията си върху кандидати за Конгреса и държавни и местни администрации, които смята за вредни за интересите на Пекин, включително тези, които подкрепят Тайван. 

Те също така очакват, както беше посочено, Русия да бъде по-агресивна, ако настоящият вицепрезидент е победител в изборите, а Москва особено ще се опита да подтикне към насилие, когато избирателните секции са затворени. 

„Русия би искала победата на бившия президент. Те биха се опитали по-агресивно да подкопаят мандата на тогавашния президент“, каза разузнавачът. 

Русия, Китай и Иран отрекоха предишни обвинения за намеса в изборите в САЩ. 

Дипломатическите представители на Русия и Иран не са отговорили на исканията на Гласа на Америка за коментар до момента на писане. 

Лиу Пенджу, представител на китайското посолство във Вашингтон, отхвърли твърденията в документа на американското разузнаване. 

„Президентските избори са работа на Съединените щати. „Китай няма намерение и няма да се намесва в изборите“, каза той пред VOA. 

Операции, насочени към въздействие 
Позовавайки се на един пример, служители на разузнаването казаха, че свързани с Русия актьори са отговорни за публикуването на фалшиви обвинения в социалната мрежа X относно кандидата за вицепрезидент на Демократическата партия Тим Уолц. 

Те също така твърдят, че агенти на руското разузнаване са се опитали да вербуват американски гражданин, който не е знаел за руската намеса, за организиране на протестите. 

Освен това през септември в САЩ бяха повдигнати наказателни обвинения срещу трима ирански хакери, обвинени в опит да подкопаят кампанията на Тръмп. 

Има опасения, че подобни операции, които използват политиката, за да инициират разделения, могат да причинят проблеми. 

„Въпреки че не призовават конкретно към насилие, тези кампании за дезинформация – тактика, използвана за подкопаване на доверието в демократичните институции – могат да доведат до насилие“, каза високопоставен служител в Агенцията за кибернетична сигурност и инфраструктурна сигурност на САЩ (CISA), който говори при условие на анонимност. 

„Очаквайте разсейване“ 
Длъжностни лица са уверени, че в Съединените щати са въведени адекватни предпазни мерки, за да попречат на американски противници да атакуват или хакнат системи за проследяване и преброяване на гласовете. 

Съществуват обаче опасения, че може да се атакува друг тип инфраструктура - в опит да се предизвика паника или насилие. 

„Това е реална възможност“, каза служител на CISA, добавяйки, че американската общественост трябва да очаква смущения. 

„Възможно е да има прекъсване на тока в избирателната секция или по някакъв начин да бъде засегната транспортната система. Не е изключена атака със злонамерен софтуер срещу местната избирателна служба“, казва същият служител. 

Това показва, че държавните и местните изборни служители работят за предотвратяване и разрешаване на подобни ситуации. 

Казват, че са готови. 

„Всички щати виждат своята избирателна инфраструктура и информационни системи като потенциална заплаха“, каза Стив Саймън, държавен секретар на Минесота и президент на Националната асоциация на държавните секретари. 

„Длъжностните лица в Съединените щати работят неуморно и последователно, за да намалят рисковете за изборните системи и процеси“, каза Саймън. 

 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар